music4awhile

ראשי » Uncategorized » מוצרט בסטודיו

מוצרט בסטודיו

In Camera XV IVAI אבנר בירון אושר סבג אי-אן שו איילת אמוץ אברמסון אירה ברטמן איתן דרורי אלה וסילביצקי אלון הררי אלון שריאל אנסמבל מיתר אנסמבל סולני ת"א בית הספר למוזיקה ע"ש בוכמן מהטה גוני כנעני גיא פלץ גלעד הראל דויד זבה דן אטינגר דניאלה סקורקה האופרה הישראלית האנסמבל הקולי הישראלי היכל התרבות הילה בג'יו המקהלה הישראלית ע"ש גארי ברתיני המרכז למוזיקה ע"ש פליציה בלומנטל המרכז למוזיקה קאמרית הספר מסביליה הקאמרטה הישראלית ירושלים הקונסרבטוריון הישראלי למוזיקה התזמורת הסימפונית ראשון לציון התזמורת הפילהרמונית התזמורת הקאמרית הישראלית זובין מהטה טל ברגמן טלי קצף יאיר פולישוק יוני רכטר יסמין לוי אלנטק יעל לויטה יעל קרת מאיה בקשטנסקי מאיה עמיר מיכל דורון מיתר - אופרה סטודיו מעיין גולדנפלד מקהלת האופרה משה אהרונוב נופר יעקבי נטע היבשר נטע שפיגל נעמה גולדמן סדנת האופרה הבינלאומית עודד רייך עומר ולבר עידו אריאל עינת ארונשטיין עמית דולברג ענת צ'רני פיליפו צ'לוצה פסטיבל פליציה בלומנטל פרדריק שזלן קונצרט פתוח קלייר מגנאג'י ראובן סרוסי רואי אמוץ רועי סרוק שחר לביא שטריקר שי בלוך שירה שיר שירית לי וייס תדרים תזמורת הבארוק ירושלים תזמורת הבמה הישראלית

מיזם מוזיקלי חדש ומסקרן בעריכת הפסנתרן יהודה ענבר והחלילנית הגר שחל / עמיר קדרון

יהודה ענבר, פסנתרן. זכה בפרסים בתחרות הפסנתר של האקדמיה למוזיקה י-ם, תחרות "פסנתר לתמיד" באשדוד, ביצוע יצירה ישראלית בכיתות האמן תל חי ועוד. הופיע עם תזמורת חיפה ועם הקאמרית הקיבוצית. הקליט לקול המוסיקה, השתתף בפסטיבל ישראל וביצע יצירות ישראליות בבכורה.השתתף בכיתות אמן של אנדראס שיף, פנינה זלצמן, אריה ורדי ואחרים. זכה במלגות מטעם קרן אמריקה ישראל, הקתדרה לשני פסנתרים ע"ש עדן תמיד ועוד. למד אצל דפנה פדר, עמנואל קרסובסקי, איתן גלוברזון, ואדים מונסטירסקי ודינה תורג'מן. חבר-מייסד טריו "לביא" לצד החלילנית הגר שחל והצ'לנית טללית צ'רסקי.

מאיפה נבע הרעיון לנגן בסטודיו?

בשנה שעברה ניגנתי עם הגר שחל בקונצרט בסלון המוזיקלי בבית הפסנתרן יונתן זק. זאת היתה חוויה מאד שונה מזו של קונצרט רגיל, עם אווירה הרבה יותר אינטימית. שני האחים שלי, שלא תמיד באים לקונצרטים רגילים באולם קונצרטים, הגיעו דווקא לקונצרט שכזה. זה היה יותר ערב תרבותי, עם אנשים טובים שבאים באמת להקשיב למוזיקה, ולא עייפים אחרי יום עבודה.

לחבר שלי, הצייר אמנון דויד ער, יש סטודיו מדהים ויש בו פסנתר כנף נהדר, וגם האקוסטיקה שם מצוינת. חשבנו שיש מקום לעוד מסגרת כזאת בתל אביב: קונצרט שלא רק באים אליו ובורחים בזמן מחיאות הכפיים, אלא להיפך, נשארים אח"כ גם למפגש חברים וכוס יין. כשדיברתי על זה עם חברים, ההתלהבות היתה מאד גדולה, והחלטנו להוציא את זה לפועל. זה כמובן לא פשוט, כאשר רוצים שזה יתבצע ברמה הגבוהה ביותר. לשמחתי, בעבודת צוות עם הגר, ועם היענות מדהימה, זה נראה מבטיח. חשוב לציין שהארגון לא נעשה למטרות רווח, וכל ההכנסות תלכנה לנגנים.

מי ומה בקונצרט הראשון?

רביעיות חליל ופסנתר של מוצרט בביצוע רחל רינגלשטיין (כינור), יונתן קרן (ויולה), עירא גבעול (צ׳לו), רואי אמוץ (חליל), ואנוכי בפסנתר. ינחה את הערב ד"ר דורון לוריא, אוצר ורסטורטור במוזיאון תל אביב, אשר לפני מספר שנים אצר את תערוכת היחיד שהיתה לאמנון דוד ער במוזיאון. אחרי הקונצרט כולם מוזמנים להישאר ולהתארח בסטודיו, עם יין וגבינות.

כיצד החלטתם מי ישתתף בתכנית הראשונה ואילו יצירות תכלול?

היות ואני פסנתרן, והגר חלילנית – כך גם נבחרה התוכנית – מיצירות המופת במוזיקה הקאמרית של מוצרט לחליל ולפסנתר. חיפשנו אנשים שיעניין אותם לבצע את הרפרטואר הזה, ושייהנו לנגן יחד.

יש בת"א היצע גדול של מוזיקה קאמרית – מה מייחד את המיזם שלכם?

ראשית, המיזם משלב מוזיקה קלאסית וגם ג'אז. הקונצרט השני יהיה טריו ג'אז עם הפסנתרן המבטיח ניתאי הרשקוביץ. שנית, כל קונצרט יוקדש לנושא מסוים, וההרכב ישתנה מיצירה ליצירה. כך ניצור קונצרט מגוון מבחינת סאונד. למשל, יהיה קונצרט מוזיקה צרפתית שיכלול שביעיה של ראוול (עם נבל), טריו לנבל, חליל וויולה של דביסי, ורביעיית פסנתר של פורה.

מעל הכל, מה שמייחד את המיזם הוא המיקום – העובדה שצייר בקנה מידה של אמנון דוד ער פותח את הסטודיו, שהוא גם הבית שלו, לקהל הרחב. בכל קונצרט ייתלה על הקירות מבחר יצירות, שחלקן טרם הוצג בתערוכה. ע"י כך, המיזם משלב שני תחומי יצירה.

עושה רושם שאתם ממש רוצים לרענן את הסצינה! איזה קהל אתם מעוניינים לראות אצלכם?

בהחלט. זה סוג של פסטיבל קטן. אנו מחפשים קהל צעיר שאוהב מוזיקה ואומנות.

מה תפוסת הקהל בסטודיו – והאם אין לבעל הבית חשש לארח מסה של אנשים?

הסטודיו מאד גדול, ויכול להכיל 80 איש מבלי לצופף מדי. החשש היחיד שיש לו, זה שמישהו יזיז חלילה את אחד הדוממים שהתלמידים בכיתה שלו מציירים.

מדוע אתם חשים צורך להוסיף הנחיה לערב?

חשבנו שבגלל האווירה האינטימית יחסית של קונצרט כזה, כדאי שיהיה גם מישהו שידבר קצת. היות ואנחנו לא מצטיינים בזה עדיין, חיפשנו אנשים מעולם האמנות שיוכלו לומר כמה מלים בין לבין. אני שמח מאד שד"ר לוריא נענה. לא מדובר בהרצאה או בקונצרט מוסבר.

זה משהו שנעשה במיוחד כיוון שמדובר במופע הפתיחה, או שבכל הקונצרטים יהיה מנחה?

אני עוד לא יודע לומר. בקונצרט ג'אז כמובן שלא יהיה מנחה.

באיזו תדירות יתקיימו הקונצרטים?

בממוצע אחת לחודש. כרגע מדובר על חמישה קונצרטים. אולי נוסיף קונצרט בונוס בהמשך .

ציינת שאתם מכוונים לקהל צעיר, וסוגיית הגיל מטרידה את כל מי שעוסק במוזיקה קלאסית. באיזה אופן זה משפיע על הניהול המוזיקלי?

קשה לי להגיד שההחלטות המוזיקליות קשורות לעניין של גיל הקהל, אלא יותר משיקולים של יופי, גיוון ואיזון בתוכנית. כן מתוכננים ביצועים ליצירות פחות מבוצעות (כמו שמיניית נשיפה של סטרווינסקי וחמישיה של הינדמית), ואילו היינו מכוונים רק לקהל מבוגר ויותר "שמרן" זה היה עלול להיות בעייתי. אז מהבחינה הזאת, אנחנו יותר חופשיים. למרות זאת, אנחנו משתדלים שאורך התוכניות לא יעלה על שעה, כדי לא להעמיס יתר על המידה.

לאיזה כיוון אתה מעוניין שהמיזם יתפתח?

נכון לעכשיו מדובר בסדרה חד פעמית לשנה זו, מכיוון שככל הנראה זו השנה האחרונה של אמנון בסטודיו ולא נוכל להמשיך עם זה בשנה הבאה – אלא אם מישהו ירים את הכפפה. למען האמת, מספר אמנים כבר פנו בבקשה להופיע בסטודיו בשנה הבאה, כך שכנראה יש דרישה למסגרות מהסוג הזה.

MozArt: מופע הפתיחה של סדרת הקונצרטים החדשה בסטודיו לוינסקי 24. בתכנית: רביעיות ק. 285 ו-478. משתתפים: רחל רינגלשטיין, רואי אמוץ, יהודה ענבר, יונתן קרן ועירא גבעול. מוצ"ש, 9.2, 20:30.


להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

הכניסו את כתובת הדוא"ל שלכם, כדי לעקוב אחרי הבלוג ולקבל עדכונים על רשומות חדשות במייל.

המוקלקים ביותר

ארכיון

%d בלוגרים אהבו את זה: